Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dożynki w Lubieniu Kujawskim. Dziękowali za plony, podzielili się chlebem i bawili się

Tradycyjnie  Święto Plonów w Lubieniu Kujawskim rozpoczęła msza święta - dziękczynna w  kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim odprawiona przez proboszcza ks. Dariusza Sieczkowskiego i Leszka Buczkowskiego, proboszcza parafii pw. św. Prokopa Męczennika w Kłóbce. Po niej – właśnie stąd ruszył korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą z Królikowa.  Na czele w bryczce jechali starostowie dożynek -  Katarzyna Błaszczyk  i Damian Deska.  

Dożynkowa starościna  Katarzyna Błaszczyk wraz z  mężem Adamem i  córką Małgorzatą mieszka we wsi Narty. Kultywują tradycję rodzinną, prowadząc gospodarstwo rolne o pow. 87 ha  specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Głównie to uprawa pszenicy, rzepaku oraz hodowla bydła mlecznego. W tym roku Małgorzata i Adam Błaszczyk zajęli I miejsce w etapie regionalnym i zostali laureatami II miejsca w etapie wojewódzkim XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, którego organizatorem był KRUS i Państwowa Inspekcja Pracy. W wolnym czasie Katarzyna Błaszczyk upiększa przydomowy ogród.

 

Starosta dożynek Damian Deska jest sołtysem Modliborza, tegorocznym absolwentem Politechniki Bydgoskiej na której uzyskał tytuł  magister - inżynier. Ten niespełna 26 letni,  rolnik kultywuje tradycję rodzinną. Wraz z rodzicami prowadzi ponad 100 ha gospodarstwo rolne, ukierunkowane na produkcję roślinną. Uprawiają głównie ziemniaki przemysłowe, kukurydzę, pszenicę oraz bydło mleczne. Damian mimo młodego wieku ma duże doświadczenie w pracy na roli. Jako uczeń Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu, a następnie jako rolnik wielokrotnie  stawał na podium w konkursie orki. Aktualnie skupia się na poszerzaniu swoich umiejętności oraz rozwijaniu parku maszynowego. Agrobiznes nie ma dla niego tajemnic.

Burmistrz Marek Wiliński  w swoim wystąpieniu mówił o wielkim szacunku dla rolników, dziękował za   trud codziennej pracy i wyraził wielkie uznanie za serce i energię z jaką dbają o  Małą Ojczyznę. 

Ziemia, która jest warsztatem pracy każdego rolnika, rodzi i karmi, z niej czerpiemy owoce niezbędne do naszego życia - mówi burmistrz Marek Wiliński. - Wszyscy doskonale wiemy, że ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Dożynki są ważne dla wszystkich, ponieważ przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafi na nasze stoły świeży chleb. Niech tego chleba nigdy nie zabraknie w naszej gminie. Starajmy się, aby ten chleb jednoczył nas wszystkich wokół wspólnych dla nas spraw, abyśmy wszyscy potrafili sobie pomagać zarówno w chwilach radosnych jak i w chwilach smutnych i abyśmy wszyscy pamiętali jak wiele zawdzięczamy rolnikom.

Chlebem obdzielono wszystkich chętnych, a później rozpoczęła się zabawa z udziałem  znanych i lubianych artystów polskich scen.  

W części artystycznej najpierw swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowały m.in. dzieci i młodzież  będące pod opieką Centrum Kultury w Lubieniu Kujawskim. Później scenę opanowali artyści:  Cleo, Sławomir, Bad Boys Blue i Miły Pan. 

Cleo (Joanna Klepko) to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek w social mediach. Jej profile społecznościowe na Facebooku i Instagramie mają ponad 2 mln fanów. Piosenki „Za krokiem krok” oraz „My Słowianie” mają, każda oddzielnie po 100 milionów wyświetleń na kanałach YouTube. Na dożynkowej scenie tych piosenek nie zabrakło. 

Autor hitu „Miłość w Zakopanem” Sławomir (Sławomir Zapała), aktor, piosenkarz, performer, gwiazdor rock-polo oraz aktor zanim zaczął śpiewać, wystąpił w wielu filmach i serialach stąd ogromna rozpoznawalność i popularność. Doskonale był znany dożynkowej  publiczności, która biła mu gromkie brawa.  

Miły Pan (Piotr Kołaczyński)  też ma niezliczoną liczbę sympatyków, o czym mógł się przekonać także w Lubieniu Kujawskim. Najpopularniejszy jego utwór nosi tytuł „Królowa”. W trzy lata od premiery zebrał ponad 118 milionów wyświetleń. Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych znalazł się utwór „Małolatki” z  ok 100 milionami wyświetleń klipu, a na trzecim miejscu „Melanż”. 

Lubieńska publiczność entuzjastycznie przyjęła artystów nagradzając ich gromkimi brawami. Zabawa dożynkowa zakończyła się tańcami przy muzyce serwowanej przez didżeja Robo. 

Jolanta Pijaczyńska 

Dożynki w Lubieniu Kujawskim -2022

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video