Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Włocławski dworzec do przebudowy? Ogłosili sukces, którego nie ma

 Włocławski dworzec wybudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku raczej straszy niż zachęca podróżnych. Jest negatywną wizytówką miasta. Czy zostanie przebudowany? 

- Pod koniec października odbyła się konferencja  na której minister infrastruktury i budownictwa zaprezentował Program Inwestycji Dworcowych służący modernizacji polskiej kolei.  We Włocławku przedstawiciele PiS szybko ogłosili, że miasto będzie miało nowoczesny dworzec.

- Dworce kolejowe muszą być nowoczesne, oszczędne, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych – dzięki modernizacji i budowie prawie 200 dworców  uda nam się ten cel zrealizować  –  mówił na konferencji Andrzej Adamczyk minister infrastruktury i budownictwa.  – Chcemy, żeby to były dworce zielone, pasywne energetycznie. Jeśli będą problemy ze środkami unijnymi, PKP SA chcą pozyskać środki z budżetu państwa i funduszu kolejowego.

O  przebudowie lub wybudowaniu nowego dworca we Włocławku mówi się od wielu lat. Zabiegano o to w  ubiegłej kadencji.  Natomiast prezydent Marek Wojtkowski  walkę o włocławski dworzec wpisał już w postulaty swojej  kampanii wyborczej. Tymczasem po ministerialnej konferencji prezentującej Program Inwestycji Dworcowych, która odbyła się 26 października 2017 r. włocławscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości ogłosili swój sukces  - dworzec we Włocławku będzie remontowany – mówili dodając,  że za czasów rządów PO-PSL, włocławski dworzec nie był planowany do remontu, co jest nieprawdą.

Na liście  Programu Inwestycji Dworcowych wśród obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom  z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości. Większość inwestycji zakłada gruntowną modernizację, ale PKP S.A. planuje także budowę  nowych dworców. Modernizacja ma być  kompleksowa, obejmująca nie tylko  budynki, ale także ich otoczenie.  Na prezentowanej przez ministerstwo  mapce faktycznie włocławski dworzec jest zaznaczony.

Jednak wielki entuzjazm i ogłaszanie sukcesu jest przedwczesne, bo dworzec włocławski, mimo, że jest na liście  to zapewnienia finansowego nie ma, a lista jest rezerwowa.

Nie tak dawno, bo 13 września odpowiedź w  sprawie dworca  od Andrzeja Bittela, podsekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa otrzymali europosłowie Janusz Zemke i Kosma Złotowski.

- „Z informacji wynika, ze PKP SA nawiązało współpracę z Urzędem Marszałkowskim, jak i władzami Włocławka celem modernizacji  włocławskiego dworca. Niepokoi  nas  jednak informacja Pana ministra, że przedmiotowa inwestycja nie ma na dzień dzisiejszy zapewnionego finasowania, m.in. w związku z alokacją środków pochodzących z Unii Europejskiej” – napisali europosłowie Zemke i Złotowski.

Prezydent Marek Wojtkowski w odpowiedzi na „sensacyjne” informacje przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości we Włocławku zwołał konferencję na której wyjaśniał, że w 5 października 2015 roku przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,   PKP SA i Gminy  Miasto Włocławek podpisali list intencyjny w sprawie modernizacji włocławskiego dworca, a  w 2016 roku podpisali w tej sprawie porozumienie. Określa ono zasady i warunki współpracy stron celem opracowania wytycznych dla kompleksowej wielobranżowej dokumentacji projektowej planowanej inwestycji.  Na zlecenie włocławskiego ratusza przygotowywano projekt zagospodarowania terenu wokół dworca. Teren ten razem z dworcem będzie w przyszłości nowoczesnym węzłem kolejowo-drogowym. Jednak  jeszcze nie wiadomo czy i kiedy rozpocznie się budowa.

Polskie Koleje Państwowe realizują już – na różnych etapach – procesy inwestycyjne dla pierwszych 164 dworców ujętych w Programie, czytamy na stronie informacyjnej ministerstwa.   Priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych Krajowym Programem Kolejowym.

Spółka PKP ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej, projektowej i okołoprojektowej na inwestycje objęte Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Na tej liście włocławskiego dworca niestety nie ma.

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video