Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Bezpiecznie nad wodą. Czuwają ratownicy WOPR i policjanci. Pomocna jest też bezpłatna aplikacja „Ratunek”.

Wakacje w pełni. Sposobów na spędzenie czasu wolnego nad wodą jest wiele - spływ szlakiem kajakowym, wycieczka po jeziorze rowerem wodnym, wyprawa łodzią na ryby, czy kąpiele w wodzie. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR i policjanci.  

Aplikacja „Ratunek”

W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 760 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa. 

Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play i App Store.

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

Policjanci patrolują zbiorniki wodne i tereny przyległe do nich

Funkcjonariusze z ogniwa wodnego włocławskiej jednostki policji od początku wakacji patrolują Wisłę, zbiorniki wodne i tereny przyległe do nich. Mundurowi sprawdzają czy wypoczywający nad wodą przestrzegają zasad bezpieczeństwa i przepisów śródlądowych związanych z ruchem żeglugowym. 

Mundurowi przy pomocy samochodów terenowych, quadów kontrolują tereny nad brzegiem akwenów, natomiast służbę na wodzie pełnią na łodzi motorowej. Policjanci zwracają uwagę na osoby korzystające z różnego typu sprzętu pływającego oraz na plażowiczów pod kątem przestrzegania przez nich zasad bezpieczeństwa.

Za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa znajdującej się na stronach policyjnych możemy wskazać mundurowym tzw. dzikie kąpieliska.  Funkcjonariusze, dzięki takiej informacji, dotrą do przebywających tam osób i będą zachęcać je do korzystania z wyznaczonych kąpielisk, gdzie zapewniona jest profesjonalna pomoc ratowników.

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video