Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dożynki w Izbicy Kujawskiej 2016r.

Wszystkich przybyłych na izbicki stadion, wielu zaproszonych gości i mieszkańców  witali gospodarze dożynek: Marek Dorabiała – burmistrz Izbicy Kujawskiej, Zofia Warda – przewodnicząca Rady Miejskiej w Izbicy Kujawskiej oraz ks. prałat profesor Leonard Fic – proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej. 

Do nich zbliżał się korowód dożynkowy, w którym szli starostowie dożynek Emilia Wasielewska z Długiego i Bogdan Kubacki z Augustynowa, delegacja Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich wraz z członkiniami zespołu „Izbiczanki”, najmłodsi mieszkańcy gminy - członkowie zespołu folklorystycznego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Izbicy Kujawskiej.
Bochen chleba, który starostowie przynieśli poświęcił ks. proboszcz Leonard Fic,  gospodarze podzielili go i częstowali nim uczestników dożynek. 

- Chleb był, i jest w Polsce w ogromnym poszanowaniu – mówił burmistrz Marek Dorabiała. - Dawniej, gdy upadł przypadkiem na ziemię, podnoszono go i przepraszając – całowano. Jest symbolem sytości i dostatku w każdym domu. Szanujmy go i dzielmy się nim z innymi.

Emilia Wasielewska jest matką dwójki dzieci. Wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 13 ha. Hodują głównie trzodę chlewną.  Ponadto uprawiają zboża. W wolnych chwilach pogłębia swoje zainteresowania w dziedzinie florystyki. Udziela się społecznie, była współorganizatorką kilku imprez dla najmłodszych w sołectwie Długie.

Bogdan Kubacki wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 27 hektarów. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego, osiągając w rankingu hodowców według kilogramów mleka bardzo dobre wyniki w skali kraju.  W 2015 roku zdobył nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła za oborę, która w tymże roku uzyskała w naszym województwie najwyższą, bo liczącą jedenaście tysięcy dwanaście kilogramów mleka – w grupie obór o liczbie krów do dwudziestu sztuk. Pan Bogdan jest sołtysem sołectwa Augustynowo. W wolnych chwilach od zajęć gospodarczych, interesuje się sportem, w szczególności piłką nożną. Jest ojcem dwójki dzieci.

Panie z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Izbicy Kujawskiej, chyba, jako jedyne w powiecie włocławskim zaśpiewały przyśpiewki.  Wystąpili: zespół i kapela „Echo Lubrańca”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Izbicy Kujawskiej oraz „Izbiczanki” działające od dziewiętnastu lat przy Gminnej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich w Izbicy Kujawskiej. W jego skład wchodzą panie: Jadwiga Kosmecka, Teresa Biernacka, Grażyna Mazurek, Irena Jóźwiak, Janina Gamalczyk i Jadwiga Mierzejewska. Był pokaz tańców regionalnych w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu folklorystycznego prowadzonego przez Macieja Mielczarskiego, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Izbicy Kujawskiej.
Później przyszedł czas na profesjonalistów, rozpoczął się koncertem „Tady Merkury Lech”, czyli melodyjne piosenki z różnych stron świata. Publiczność śmiała się i gromko oklaskiwała bohaterów serialu „Ranczo”.  Po „Ławeczce Wilkowyje” zabrzmiały gorące rytmy Afryki. Barwne i elektryzujące widowisko artystyczne „Hakuna Matata” przyciągnęło wielu widzów. 
Dobrą zabawę z muzyką disco polo zapewniły zespoły “Max Live Disco” i „Piękni i Młodzi” grający również dance i pop rock. Przed sceną zgromadził się tłum.
Kto chciał mógł posilić się bezpłatną grochówką z kuchni wojskowej, ciastem oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem. Dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko. Nieco starsi mogli skorzystać z innowacyjnej formy profilaktyki proponowanej przez Małopolskie Centrum Profilaktyki z Krakowa, a wcześniej oglądać pokaz driftowy, który miał miejsce na boisku sportowym przy gimnazjum w Izbicy Kujawskiej.
Izbickie święto plonów zakończyła zabawa taneczna.

Pokaz driftu Kuby Smuszkiewicza na boisku szkolnym Gimnazjum im. gen. Augustyna Słubickiego w Izbicy Kujawskiej - Fot. Tomasz Grabowski

Dożynki w Izbicy Kujawskiej 2016r. cz1.

Dożynki w Izbicy Kujawskiej 2016r. cz.2

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video