Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Zdziwisz się, jak się dowiesz, co oznacza „mama” i „tata”. Konferencja w PCKZiU Chodczu - Narkotykom i dopalaczom stop

Ponad 50. nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych oraz samorządowców wzięło udział 8 listopada w konferencji pn. „Narkotykom i dopalaczom stop” odbywającej się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chodczu, którą zorganizowali wspólnie Urząd Marszałkowski w Toruniu, Starostwo Powiatowe we Włocławku i Gmina Baruchowo.  Uczestnicy uzyskali niezbędne informacje dotyczące problemu narkotyków i narkomanii w Polsce. 

- Działania profilaktyczne są̨ realizowane przez wiele podmiotów, także przez samorządy lokalne - mówi Zygmunt Wierzowiecki, przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku, pomysłodawca konferencji.  - Działania z zakresu profilaktyki narkomanii stanowią̨ także cześć́ działań́ ujętych w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły. Wprawdzie w szkołach prowadzonych przez nasz powiat ostatnio nie spotykamy się ze zjawiskiem narkomanii, ale to nie znaczy, że ten problem w naszym powiecie nie istnieje. 

 

Wśród gości konferencji byli m.in. Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa i Dorota Piekarek – kierownik Biura Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, starosta włocławski Roman Gołębiewski i naszelnik w Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marta Prylińska, Grażyna Wilińska – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chodczu i Jerzy Kolanowski, przedsiębiorca, były radny Sejmiku, były radny gminy Baruchowo.

 

O aspektach prawnych i przestępczości narkotykowej mówili podkom. Waldemar Grądziel i asp. szt. Adrianna Buretta z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Magdalena Deczyńska, kierownik Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu przedstawiła nierealny świat nastolatków po zażyciu środków psychoaktywnych. Natomiast na istotną  rolę rodziców i nauczycieli dzieci i młodzieży mającej kontakt z narkotykami wskazywała Jolanta Gołębiewska, pracownik socjalny MOPS w Kowalu. 

 

W ciągu ostatnich 10 lat scena narkotykowa zmieniała się w Polsce głównie poprzez pojawienie się

bardzo dużej liczby nowych substancji psychoaktywnych. Na początku XX wieku najczęściej używanymi narkotykami wśród iniekcyjnych użytkowników była heroina i amfetamina. Teraz najbardziej popularnymi nielegalnymi substancjami jest marihuana i haszysz, czyli przetwory konopi indyjskich. Nadal używana jest amfetamina.  Pozostałe substancje są o wiele rzadziej używane niż konopie indyjskie. Na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia odnotowuje się „dopalacze” (nowe substancje psychoaktywne). 

 

  Należy być czujnym – przestrzegali uczestników konferencji policjanci. Trzeba zwrócić uwagę na język młodych ludzi. W slangu młodzieżowym „mama” nie koniecznie oznacza rodzicielkę - to może być amfetamina, zaś „tata” to młodzieżowa nazwa marihuany.

 

- Nie należy przypuszczać, że zjawisko narkomanii uda się zupełnie wyeliminować – jednak powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić młodych ludzi przed uzależnieniami – mówi starosta Roman Gołębiewski. One wyniszczają organizm, a także prowadzą do zgonów.  - Ustawa z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii dała gminom możliwość wykorzystywania środków z pozwoleń na sprzedaż alkoholu na działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii na poziomie lokalnym. Jednostki samorządu terytorialnego zostały również zobowiązane do opracowania i wdrożenia gminnego programu przeciwdziałania narkomanii. To pozwala na systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i monitorowanie zjawiska.

W 2021 roku KMP we Włocławku wraz z podległymi jednostkami ujawniła i zabezpieczyła 15,104 kg narkotyków i trzy krzewy konopi. Natomiast do października 2022 r.  ujawniono i zabezpieczono  53,860 kg narkotyków i 1126 krzewów konopi.   

(jot)

Konferencja w PCKZiU Chodczu - Narkotykom i dopalaczom stop

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video